❗️Uwaga przedsiębiorcy❗️
 
Z
Z dniem 1 stycznia 2021 r. weszły w życie poważne zmiany przepisów dotyczących ochrony praw przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.
 
Obecnie osoba fizyczna zawierając umowę w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, jeśli z treści tejże umowy wynika, że nie ma ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności, może w pewnym zakresie liczyć na ochronę przewidzianą dotychczas wyłącznie dla konsumentów. Chodzi więc o tzw. zakupy/transakcje na firmę dokonywane przez osoby fizyczne, których działalność gospodarcza nie dotyczy przedmiotu takiej transakcji. Dla przykładu może to być krawiec kupujący samochód na firmę, właściciel biura nieruchomości zawierający umowę na dostawę sprzętu komputerowego, budowlaniec zawierający umowę na dostawę usług telekomunikacyjnych.
 
Wprowadzone zmiany dają takim przedsiębiorcom m.in.: prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, prawo do ochrony przed niedozwolonymi postanowieniami umownymi (takie postanowienia umowne są obecnie wobec nich bezskuteczne podobnie jak dotychczas wobec konsumentów), a także prawo do ochrony z tytułu rękojmi za wady rzeczy przy umowie sprzedaży w zakresie szerszym niż dotychczas.
 
Zmiana ta wydaje się być słusznym kierunkiem w ochronie słabszych podmiotów obrotu gospodarczego. Do tej pory bowiem sztucznie zakładano, że każdy przedsiębiorca, bez względu na swoją specjalizację i branżę, występując w jakiejkolwiek transakcji z innym przedsiębiorcą, posiada równy status w zakresie wiedzy i doświadczenia, niezależnie od rodzaju i przedmiotu dokonywanej czynności. Rzeczywistość oczywiście taka nie jest, bowiem właściciel firmy budowlanej, nie zajmujący się jednocześnie świadczeniem usług telekomunikacyjnych, zawierając z operatorem telefonii komórkowej umowę na świadczenie usług, nie musi mieć wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Wprowadzone zmiany mają z założenia chronić takiego przedsiębiorcę-budowlańca w relacji z operatorem telekomunikacyjnym, mimo że umowa zawarta jest w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
 
Z drugiej strony pamiętać należy, że wprowadzone zmiany powodują u przedsiębiorców zawierających umowy z ww. osobami konieczność dostosowania treści stosowanych przez nich wzorców umów, w tym ogólnych warunków umów, regulaminów etc. do znowelizowanych przepisów. Jednocześnie zmiany te wymuszają na przedsiębiorcach konieczność należytej identyfikacji wśród swoich kontrahentów przedsiębiorców mogących korzystać z ww. ochrony, a także spełniania wobec nich określonych obowiązków informacyjnych. Z tych względów niezbędne wydaje się dokonanie przez przedsiębiorców przeglądu stosowanych wzorców umów i przyjętej praktyki sprzedażowej, tak aby na tej podstawie dostosować się do wymogów narzucanych przez nowe przepisy.
 
radca prawny Oskar Lipiński
 
radca prawny Oskar Lipiński

 

 

 

 

06 lipca 2023
Nieważność spłaconego kredytu "frankowego" dawnego Polbanku! W dniu 4 lipca 2023 r. Sąd Okręgowy
13 czerwca 2023
Kolejna sprawa "frankowa" rozstrzygnięta w 10 miesięcy od złożenia pozwu! Umowa kredytu Nordea-Habitat z

Aktualności

07 stycznia 2021
"Przedsiębiorca-konsument". Nowa kategoria podmiotów w obrocie gospodarczym.
Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński
Znajdź nas na:
 

kredyty frankowe / prawo bankowe

spory sądowe / doradztwo prawne dla biznesu

 

06 lipca 2023
Nieważność spłaconego kredytu "frankowego" dawnego Polbanku! W dniu 4 lipca 2023 r. Sąd Okręgowy
13 czerwca 2023
Kolejna sprawa "frankowa" rozstrzygnięta w 10 miesięcy od złożenia pozwu! Umowa kredytu Nordea-Habitat z

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński

ul. Mokotowska 51/53 lok. 44, 00-542 Warszawa

tel: +48 (22) 428 29 14

e-mail: kancelaria@lipinskilegal.pl

Copyright by Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński