Jak kredytobiorcy frankowi mogą zawiesić płatność rat kredytu, czyli „sądowe wakacje kredytowe" dla frankowiczów.
 
W ostatni piątek weszła w życie ustawa umożliwiająca kredytobiorcom złotowym skorzystanie z tzw. „wakacji kredytowych”. Rozwiązanie to pozwala bezkosztowo zawiesić płatność czterech rat kredytu w tym roku oraz po jednej w każdym kwartale roku kolejnego. Takie rozwiązanie to realna oszczędność w portfelach kredytobiorców, którzy zdecydują się z niego skorzystać.
 
Ustawowe wakacje kredytowe nie dla „frankowiczów”.
 
Jak jednak wiadomo wakacje kredytowe są adresowane wyłącznie do kredytobiorców złotowych. Z nieznanych oficjalnie powodów z tego rozwiązania nie mogą skorzystać kredytobiorcy posiadający kredyty waloryzowane i denominowane walutą obcą, w szczególności frankiem szwajcarskim, czyli tzw. „frankowicze”.
 
Czy to oznacza, że „frankowicze” nie mają obecnie żadnej możliwości zawieszenia rat kredytu?
Otóż, absolutnie nie. Obecnie coraz częściej kredytobiorcy frankowi, którzy zdecydowali się na proces z bankiem lub dopiero zamierzają wystąpić z pozwem o stwierdzenie nieważności umowy kredytu przeciwko swojemu bankowi, mogą liczyć na sądowe zabezpieczenie swoich roszczeń poprzez zawieszenie rat kredyty na czas procesu.
 
Co mówią przepisy?
 
Zgodnie z art. 730 § 2 k.p.c., sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku, natomiast w myśl art. 7301 § 1 k.p.c., udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
 
Jednym ze sposobów zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych jest, zgodnie z art. 755 § 1 pkt 1) k.p.c., unormowanie praw i obowiązków stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania. W sprawach dotyczących tzw. kredytów frankowych najczęściej zabezpieczenie roszczeń kredytobiorców następuje poprzez zawieszenie obowiązku płatności rat kapitałowo-odsetkowych na czas trwania procesu.
 
Jednocześnie, sądowe zabezpieczenie roszczeń nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji dla kredytobiorcy na gruncie wykonywania umowy kredytu, w tym w szczególności nie powoduje ryzyka wypowiedzenia umowy przez bank, naliczania odsetek karnych lub innych dodatkowych opłat z powodu zawieszenia płatności. Dodatkową zaletą takiego tymczasowego rozwiązania jest fakt, że trwa ono aż do prawomocnego zakończenia procesu.
 
Ile to kosztuje?
 
Koszt wniosku o udzielenie zabezpieczenia zależy od momentu jego złożenia. W przypadku składania wniosku wraz z pozwem, kredytobiorca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu w zakresie opłaty sądowej. Jeżeli natomiast wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest składany już w trakcie procesu (tj. po złożeniu pozwu), to opłata sądowego od takiego wniosku wynosi 100 zł.
 
Orzecznictwo korzystne dla "frankowiczów".
 
Poniżej przykłady postanowień o udzieleniu zabezpieczeń uzyskanych przez naszą kancelarię w sprawach dotyczących kredytów frankowych:
 
1) PKO BP S.A.:
2) Bank Millennium S.A.:
3) Santander Bank Polska S.A. (dawny Kredyt Bank S.A.):
4) Bank Handlowy w Warszawie S.A. (Citi Bank):
5) mBank S.A.:
 
Więcej o sądowym zawieszeniu rat kredytu frankowego pisaliśmy tutaj:

 

 

 

 

06 lipca 2023
Nieważność spłaconego kredytu "frankowego" dawnego Polbanku! W dniu 4 lipca 2023 r. Sąd Okręgowy
13 czerwca 2023
Kolejna sprawa "frankowa" rozstrzygnięta w 10 miesięcy od złożenia pozwu! Umowa kredytu Nordea-Habitat z

Aktualności

01 sierpnia 2022
"Sądowe wakacje kredytowe" dla frankowiczów.
Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński

kredyty frankowe / prawo bankowe

spory sądowe / doradztwo prawne dla biznesu

 

06 lipca 2023
Nieważność spłaconego kredytu "frankowego" dawnego Polbanku! W dniu 4 lipca 2023 r. Sąd Okręgowy
13 czerwca 2023
Kolejna sprawa "frankowa" rozstrzygnięta w 10 miesięcy od złożenia pozwu! Umowa kredytu Nordea-Habitat z

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński

ul. Mokotowska 51/53 lok. 44, 00-542 Warszawa

tel: +48 (22) 428 29 14

e-mail: kancelaria@lipinskilegal.pl

Copyright by Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński