Copyright by Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński

Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński

ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa


tel: +48 (22) 428 29 14

 

e-mail: kancelaria@lipinskilegal.pl

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

12 października 2021
Czym jest ulga IP BOX (Innovation Box)? IP BOX to potoczna nazwa preferencji podatkowej,
12 lipca 2021
Z przyjemnością informujemy, że w jednej ze spraw prowadzonych przez nas przeciwko Santander Bank

kredyty frankowe / prawo bankowe

spory sądowe / doradztwo prawne dla biznesu

 

Umów się już dziś

Znajdź nas na:
 
Kancelaria Radcy Prawnego Oskar Lipiński
Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego a zwrot prowizji
12 stycznia 2021

Aktualności

12 października 2021
Czym jest ulga IP BOX (Innovation Box)? IP BOX to potoczna nazwa preferencji podatkowej,
12 lipca 2021
Z przyjemnością informujemy, że w jednej ze spraw prowadzonych przez nas przeciwko Santander Bank
Przypominamy, że w przypadku przedterminowej spłaty całości lub części kredytu konsumenckiego, kredytodawcy (np. bankowi) nie są należne koszty kredytu, za okres o jaki skrócono czas trwania umowy na skutek wcześniejszej spłaty. Oznacza to przede wszystkim, że kredytodawca nie może pobierać od kredytobiorcy odsetek i innych opłat przypadających za ten okres.
 
W takim przypadku proporcjonalnemu zmniejszeniu i zwrotowi podlegają jednak wszelkie możliwe koszty kredytu, w tym również opłaty jednorazowe uiszczone przez kredytobiorcę przy zwarciu umowy, np. opłaty przygotowawcze, prowizje za udzielenie kredytu itp. Nie chodzi zatem tylko o odsetki. Potwierdził to przede wszystkim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 11 września 2019 r. (C-383/18), a także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 grudnia 2019 r. (III CZP 45/19), jak również Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wspólnym stanowisku z 16 maja 2016 r.
 
Obecna wykładnia art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, będącego podstawą żądania zwrotu ww. kosztów, wydaje się być zatem ugruntowana i oczywista. Warto zatem przejrzeć swoje umowy kredytu i historię ich spłaty oraz sprawdzić czy nie przysługuje nam zwrot odpowiednich kwot.
 
Regulacja ta dotyczy kredytów konsumenckich (tj. kredytów o wartości nie większej niż 255.550 zł lub jej równowartości w walucie innej niż waluta polska, zaciągniętych wyłącznie przez konsumentów), zawartych po 18.12.2011 r., tj. od dnia wejścia w życie aktualnie obowiązującej ustawy o kredycie konsumenckim.
 
Orientacyjną wysokość podlegających zwrotowi opłat można ustalić korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie UOKiK: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator/
 
W celu uzyskania zwrotu należnej kwoty warto zacząć od złożenia reklamacji w instytucji finansowej, która powinna dokonać wyliczenia wysokości należnej kwoty i jej dobrowolnego zwrotu. W przypadku odmowy pozostaje konsumentowi oczywiście droga sądowa.
 
radca prawny Oskar Lipiński